erzincan belgeliği

Nedim Muradoğlu

ana sayfa   +   erzincan belgeliği 1888-1988  +   resimlere yakalanmış tarih   +   erzincan tarihçesi 

 

Türkiye İş Bankası'nın Erzincan Şubesi'nin yeni binasında açılış töreni.
Belediye Başkanı Nedim Muradoğlu
Fotograf: 1968

 

 


Erzincan Belediye Başkanı Nedim Muradoğlu
Önder Çağlı, Akgün Ertürk, Alaattin Polat, Muammer Süzgün, Kenan Akkuş, Şeref Toprak, Adnan Ercan, Sami NAYKI, Ressam Celal, Aydemir Sezginer, Muzaffer Çakır ve Ulvi Dönmezçelik
Fotograf: 1974 (?) Erzincan Belediyesi

 Gençlik Kulübü tarafından yapılan "Çukur Ova Kır Koşusu"
Nihat Gönenç, Nedim Muradoğlu, A. Turan Öztopçu, Cemil Tokyürek arkadaşları ve atletler.

fotoğraf: 16 Şubat 1947

 

 

MERHUM ERZİNCAN BELEDİYE BAŞKANI Av. NEDİM MURADOĞLU’NU ANARKEN

A.Hikmet KÖKSAL
hikmetkoksal@gmail.com

Her seçim yeni bir fırsattır. Şehirler ve seçmenler için hacamat (kan değişimi) gibidir. Hizmet makamlarında yeni yüzlerin bulunması yeni fikirlerin hayata geçmesi, başarılı hizmetlerin ifade edilmesi için şehirlere fırsat verir. Tabi başkanlığa aday olanların kentleri, beldeleri için ürettikleri projelerin arkada kalan başkanların bıraktıkları eserleri ileride mukayese imkânı verir.

Buda seçmene oy vereceği adayın çapını tespitte önemli ipuçları verir.

“Erzincan Belgeliği” sitesinde 16 Şubat 1947 tarihli bir fotoğraf var.
O yılların önemli spor kulüplerinden biri olan Gençlik Spor Kulübü tarafından tertiplenen “Çukurova kır koşusu”nda çekilmiş. Merhum belediye başkanlarımızdan Av. Nedim Muradoğlu, Nihat İnan, A.Turan Öztopçu ile diğer arkadaşları ve atletler ile birlikte tarihe iz bırakmış bir görüntü.

Gençler hatırlamazlar, bugün hala Kızılay Mahallesi kahvelerinin bulunduğu bir sıra ahşap dükkânın batı cephesinde Gençlik Spor Kulübü bulunurdu. Renkleri Sarı-Kırmızı olan bu kulüp 1969 yılında yine önemli bir spor kulübümüz olan 13 Şubat Spor kulübü ile birleşip onunda Siyah-Beyaz olan forma renkleri ile birleştirip Kırmızı-Siyah forma renkli ERZİNCANSPOR’ kurulmuştu.

Bugünlerde, basında yer alan haberler göre bugün kendi tesislerinde ödeyemediği elektrik borcu yüzünden sporcuların mum yakıp oturduğu Erzincan Spor 1969 yılının şartlarında Belediye Başkanı Nedim Muradoğlu ve sporseverler tarafından kurulmuş, uzun yıllar ikinci ve üçüncü ligde mücadele vermiş hatta 1997-1998 sezonunda 1.lige terfi maçında Sakaryaspor ile yarı final oynamış uzatma dakikalarında kaybederek 1.ligin kapısından dönmüştü.

Eğer fırsatım olsaydı bugün şehrin yönetimine talip olan bütün adaylara şunu sorardım.

Sizde, yirmi yıl sonra milletin baktıkça sizi hatırlayacağı HANGİ PROJENİZ VAR?

Yirmi yıl insan hayatında uzun bir süre ama şehir hayatında çok kısadır hele zamanımızda bugün gelen başkanın dün gidenin yaptığını yıktığı bir proje kısırlığı zamanında daha da önemlidir. Birde bunu yarım asır olarak düşünün.

Nedim MURADOĞLU eserleri ile hatırlanan böyle bir başkandı.
Dayatmalara karşı kendi meclisi ile kavgaya girecek kadar yürekli, meclisi tarafından başkanlıktan düşürüldükten sonra tekrar aday olup hizmete devam edecek kadar bilge bir başkan.

Bugün hizmet aldığımız Ekşi Su Mesire alanı, maden suyu işletme tesisinin ilk fabrikası, geçen yıl yerine ancak yenisini kurabildiğimiz şehirlerarası otogar, Sanayi Sitesi ve Keresteciler Sitesi, Buğday Meydanı, kese kese bitirilemeyen Belediye Kavaklığı, Belediye yer altı çarşısı Nedim Muradoğlu’n un 1963 yılında göreve geldiği kesintisi ile 1977 yılına kadar yürüttüğü başkanlık döneminde benim hatırlayabildiğim hizmetleri.

Görev yaptığı yıllar Erzincan’ın aşağı çarşı enkazında yaşamaya devam etmekte ısrar ettiği göç için direndiği kafalarda hala bağdadi ahşap yapıların çakılı kaldığı yıllardır. Bir şehrin paradigmasını değiştirmek kolay iş değildir ancak liderlere mahsusu bir yetenektir. Esnafı yukarı sanayi dükkânlarına taşımak için Semercilik yapan babamın, çadırcı, berber, bakırcı her neyse nasıl direndiğini sonrada nasıl keyifle taşındıklarını hatırlıyorum.

Merkezi idare payları, iller bankasından belediyelere akan paralar bugünkü değildi.

Teknik elaman ve bilgili çalışan o yılların kıtlığı içindeydi. Bu eserler varlık içinde değil cep telefonu ve fotokopi makinesinin olmadığı yıllarda yapmak her babayiğidin harcı değildir.

Onun için tekrar soralım,

Kendisi ile 1977 yılında çalışma fırsatı bulduğum MURADOĞLU’nun, Ankara’dan Erzincan’a her dönüşünde Sakaltutan’da arabadan inip “Anam Babam Erzincan” diye gözyaşı döktüğünü bilirim.

Daha öncede yayımladığım kendi şiirini hatırasına hürmeten tekrar okuyalım;

Bir türkü tutturarak geçtim Yalnız bağından
Buz gibi sular içtim Karataş kaynağından
Dağlar benim ardımda ben dağların peşinde
Günlerce gezip tozdum yaylanın güneşinde
Yoruldum bir söğüdün altında serinledim
Dalından kaval yaptım ben çaldım ben dinledim
Gittikçe kararıyor uzaktan karayazı
Bir aşığa rastladım elinde kırık sazı
İndik sırttan aşağı, geldik Keklikbeli’ne
Ağam hele vur dedim şu sazının teline
Düğümlendi gönlümde söylenen birkaç mani
Sazımda dile geldi aşık Kerem, Sümmani
Başı pare pare dumanlı dağlar
Duman eğlenir mi, kar olmayınca
Bana derler gel gönül eğle
Gönül eğlenir mi yar olmayınca
Nerde çocukluğumu geçirdiğim bahçeler
Ey çeşmem kuru çeşmem bana ondan haber ver
Ey dağların bağrında büyüttüğü Erzincan
En tatlı uykumda sen gittin çırpınamadan
Nereye gidiyorum şaşırdım solu sağı
Okşayınca alnımı Karasu’nun sazağı
Gecenin sessizliği içinde sükûn buldum
Horozların sesiyle köy yoluna koyuldum
Girdim yeşil bağlara her taraf gül içinde
Bir solmuş gül kopardım, kaldım bülbül içinde
Yine başladı yaram sızlayıp kanamaya
Dökülürken dudaktan unutulmaz bir Maya
Erzincan etrafın gül inen diken
Bende sevdim seni gonca gül iken
Sineyi sineye dolamış iken
Felek beni nazlı yardan ayırdı
Bir yanda Munzur Dağı keşiş ile yarışmış
Çimen dağı Spikörle kucaklaşıp karışmış
Bu dağların bağrında Erzincan hep can bulmuş
Munzur’dan bir su inmiş buz gibi Mercan olmuş
BEN ÇOK ŞEYLER DİYECEĞİM DİYEMİYEM MERAKTAN
ANAM BABAM ERZİNCAN, SEN NE HOŞSAN IRAKTAN…

Kaynak:
http://dusunhaber.com/adaylar-ve-baskanlar-ile-merhum-av-nedim-muradoglu-ornegi.html


 

 

 

ERZİNCAN BELEDİYESİNİN TARİHÇESİ:

Erincan ili belediyesinin kuruluşunun 1871 yılı olduğu tahmin edilmektedir. Depremler sebebi ile yok olan arşivler, bu tarih hakkında kesin bilgi, belediye başkanları hakkında malumat sahibi olmamızı engellemiştir. Ancak 1923 yılından sonra Cumhuriyetin ilanı ile belediye başkanlarının isimlerine ve haklarında kısa bilgilere ulaşılabilmiştir.
Kaynak: http://www.erzincan-bld.gov.tr/icerik/36/tarihce__baskanlar.html

 

ADI SOYADI
Görev Yılı
Açıklama
Hakkı  ALTINOK

1924 - 1940

1300 (Rumi) Yılında Erzincanda doğmuştur. Rüştiyeyi bitirdikten sonra, ticaret ve taahhüt işleri ile meşgul olmuş, 1924 yılında Belediye Başkanı seçilmiştir. Aralıksız 16 yıl belediye başkanlığı yapmıştır.

SÜKUTU  TÜKEL

1940 - 1943

1927 Yılında doğmuş, Askeri Tıbbiyeyi bitirdikten sonra Orduda hizmete başlamıştır. Binbaşı Tabipliği görevinde iken Maraş Belediye Başkanlığına atanmış, ardından Erzincanda Vali olarak görev yaparken 3 yıl belediye başkanlığına vekalet etmiştir.

Dilaver  ARGUN

1943 - 1945

1318 (Rumi) Yılında Erganide doğmuştur. İstanbul Mercan İdadisini bitirmiş, 1922 de Mülkiyeden mezun olmuştur. Öğretmenlik, ve kaymakamlık görevlerinin ardından, İzmir Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü görevinde iken Van Vali Vekilliğine sonra da Erzincan Valiliğine atanmıştır. Daha sonra 2 yıl Erzincan Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Orhan Sami  GÜVENÇ

1945 - 1945

1306 (Rumi) Ordu doğumludur. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra memuriyet hayatı başlamış, bir dizi kaymakamlık görevinde de bulunmuştur. Mülkiye müfettişliği görevinde iken sırası ile Samsun, Diyarbakır ve Ankara Vali Muavinliği görevlerine atanmıştır. Ardından Muş Valiliği görevine atanan Güvenç, İlimiz valisi iken 5 ay süreyle Belediye Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Rauf  BAYINDIR

1945 - 1948

 

1315 (Rumi) Erzincan doğumludur.Halkalı Ziraat Mektebinden ziraat mühendisi olarak mezun olmuş, Erzincan, Kars, Samsun,Erzurum, İstanbul ve Ankarada öğretmenlik ve müdürlük görevlerinde bulunmuş, ardından Tarım Bakanlığı Mütehassıs Müşavirliği (Uzman Danışman) görevinde bulunmuş, daha sonra 3,5 yıl süre ile Erzincan Belediye Başkanı olarak hizmet vermiştir.

Naci  GÜRKAN

1948 - 1950

 

1910 YILINDA Erzincanda doğmuş, 1930 da İstanbul Yüksek Teknik Okulunu bitirdikten donra Gümüşhane, Erzincan, Erzurum ve Trabzonda kamu görevinde çalışmıştır. Ardında 2 yıl süresince CHP den Erzincan Belediye Başkanı olarak hizmet vermiştir.

Nusret  BAYINDIR

1950 - 1952

 

1300(Rumi) yılında Erzincanda doğmuş, Ziraat Okulunu bitirdikten sonra Harp Akademisine öğretmen olarak atanmış, Ziraat Müdürlüğü, Kara Hava Levazım Okulu Öğretmenliği, Ziraat Okulu ve Askeri Lise öğretmenliği görevlerini ifa ettikten sonra 2 yıl süre ile DP den belediye başkanlığı yapmıştır.

Refik  KURDOĞLU

1953 - 1954

 

1310 (Rumi) Erzincan Doğumludur. Rüştiyeyi bitirdikten sonra, Nahiye Vilayet Katipliği ve Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, ardından müteşebbis olarak taahhüt işleri yapmıştır. Daha sonra, iki dönem DP den belediye başkanlığı görevini ifa etmiştir.

Hüsamettin  ATABEYLİ

1955 - 1957

 

1338 (Rumi) Erzincan doğumludur. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra avukatlık yapmıştır. İki yıl süre ile Erzincan Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Refik  KURDOĞLU

1957 - 1960

 

1310 (Rumi) Erzincan Doğumludur. Rüştiyeyi bitirdikten sonra, Nahiye Vilayet Katipliği ve Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, ardından müteşebbis olarak taahhüt işleri yapmıştır. Daha sonra, iki dönem DP den belediye başkanlığı görevini ifa etmiştir.

Yakup  YÜCEL

1960 - 1960

 

1338 (Rumi) Şarkikaraağaç doğumludur.1941 de Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirmiş, bir dizi kamu görevi, kaymakamlık ve Vali Muavinliği görevlerinden sonra ilimize vali olarak atanmış, 3 ay süreyle Belediye Başkanı görevinde bulunmuştur.

Sadi Kazım  SÜER

1960 - 1961

 

1326 (Rumi) Katarih doğumludur. 1932 de Hukuk Fakültesini bitirmiş, ardından kamu görevine başlamıştır. Daha sonra bir dizi kaymakamlık görevini ifa etmiş ve müteakiben Elazığ, Kırklareli, Bursa, Adana ve İzmirde vali muavinliği görevlerinde bulunmuştur. İlimize Vali olarak atanmış ve bir yıl süreyle Belediye Başkanlığı görevine vekalet etmiştir.

Kemalettin  GAZEZOĞLU

1961 - 1963

 

1339 (Rumi) Çankırı doğumludur. 1946 da Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirmiş, aynı yıl Çankırıda Maiyet Memuru olarak göreve başlamıştır. Bir dizi kaymakamlık görevini müteakiben Mülkiye Müfettişliği görevine atanmış, ardından İlimize Vali olarak gönderilmiştir. Bu sırada 2 yıl boyunca Belediye Başkanlığı görevinde de bulunmuştur.

Nedim  MURADOĞLU

1963 - 1969

 

1926 Erzincan doğumludur. 1956 yılında Ankara Hukuk Fakültesini bitirmiş, avukat olarak çalışmıştır. İki dönem belediye başkanlığında görev yapmıştır.


Refik  ARAS
1970 - 1973

1937 Erzincan doğumludur. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirmiş, uzun yıllar mali müşavirlik görevinde bulunmuştur. CHP den Belediye Başkanı seçilmiş ve 3 yıla yakın bir süre bu görevi ifa etmiştir.

Nedim  MURADOĞLU

1973 - 1977

 

1926 Erzincan doğumludur. 1956 yılında Ankara Hukuk Fakültesini bitirmiş, avukat olarak çalışmıştır. İki dönem belediye başkanlığında görev yapmıştır.