GEZGiNLER kolu

2. Gezi: Gülhane'den Zeyrek'e
16 Mart 2002 cumartesi

ders BELGELiGi + Kapsama Alanı + Belgelik  Sergileri + Künye + kunduz  

 

ders BELGELİĞİ gezginler kolu 2. gezisini 16 Mart cumartesi günü Gülhane'den Zeyrek'e adı altında gerçekleştirdi. 33 öğrenci katıldı.
İlk olarak Arkeoloji Müzesini gezdik; Sidon Kıralı lahitleri bölümü ile heykel bölümünü. Müzenin ardından hemen karşısındaki Fatihin Çinili Köşkünü; daha sonrada Eski Şark Eserleri Müzesini gezdik.
Müze ziyaretlerini tamamladıktan sonra tramvay yolundan önce Sirkeciye oradan da Yeni Cami istikametine doğru çarşı içerisinden yürüdük. Takriben 20 dakika sonra Yeni Camiye ulaştık, ordan Hasırcılar Kapısından Mısır Çarşısına girdik; baharat ve kuruyemiş kokuları arasından geçerek, zor da olsa Tahtakaleyi de aşarak, Rüstem Paşa Camiine ulaştık.

  Rüstem Paşa Camii 

Sinan'ın izini sürmeye devam edip Süleymaniyenin dar, dik yokuşlarından Süleymaniye Külliyesine ulaştık.
Hayli yorulan grubumuz Osmanlının ziyafet salonu olarak kullandığı ......'nin hemen bitişiğindeki Lale Bahçe isimli mekanda sandviçlerimizi yiyip çaylarımızı yudumladık. 45 dakikalık tarihle içiçe olan molamızın ardından Mimar Sinan'ın kalfalık eserim dediği Süleymaniyeyi gezdik.... 

 Süleymaniye Camii


Unkapanına doğru inişe geçtik. Hedefimiz ve son durağımız Zeyrek Kilise-Camii idi (Pantokrator İsa Kilisesi) halen bir bölümü cami olarak kullanılıyor.
(röleve çalışmaları devam etmektedir)
Sabah 10.30'da başladığımız gezi 15.30'da sona erdi. 
Hasan ÇEVİK (gezginler kolu çalışma grubu)