GEZGiNLER kolu

2003-2004 Dönemi Gezileri

ders BELGELiGi + Kapsama Alanı + Künye


DENİZ MÜZESİ VE RESİM HEYKEL MÜZESİ GEZİLERİ

Ders Belgeliği Gezginler Kolu 2003-2004 eğitim öğretim sezonunda ... gezisini Beşiktaş'taki Deniz Müzesi'ne ve Resim Heykel Müzesi'ne 03.04.2004 Cumartesi günü yaptı. Gezi programa uygun olarak saat 10:30'da Barbaros Anıtı'nın önünde buluşmamızla başladı. Geziye ağırlıklı olarak 2. sınıflardan katılanlar vardı. 30 kişilik bir katlım oldu.

İlk olarak müzenin giriş binasındaki amforaların, eski dalgıç kıyafetlerinin, taş baskı kalıplarını, makine parçalarının ve yağlı boya portrelerin bulunduğu bodrum kattan başladık. Müzenin bu bölümünde ilk olarak görülmesi gereken Barbaros Hayrettin Paşa'nın Sancağı Aıvazovski'nin tabloları Atatürk'ün özel eşyaları ve modern anlamdaki savaş gemilerinin modelleri var.

Deniz Müzesi'nde ikinci durağımız ise Tarihi Kayıklar Galerisi idi. İlk olarak dünya çapında üne sahip olan Kadırga'dan başladık incelemeye. Sultan Abdülaziz'in, Sultan Abdülmacit'in Sultan 5. Mehmet Reşat'in saltanat kayıkları derken, gemilerin burun ve kıç figürleri çeşitli dönemlere ait resim örnekleri, Deniz Müzesi'nde son olarak bahçede küçük bir gezinti esnasında bol bol fotoğraf çektik. Saat 12:30'da gezinin ilk bölümü olan Deniz Müzesi'ni tamamladık.

12:30'dan 13:30'a kadar yemek ihtiyaç ve dinlenme molası verdik.

Resim Heykel Müzesi'ni ise 13:15 ile 13:45 arasında gezdik. Özellikle 31 Mart Çarşamba bitmesi gereken Sanayi-i Nefise Mektebi Hocaları'nın sergisinin uzatılması bizim için çok iyi oldu. Bu resimler normalde de bu müzenin deposunda bulunuyor. Sergilenecek yer olmadığı için arada bir  böyle faaliyetlerde bulunuyorlarmış. Müzede bizim de çok hoşumuza gide bir uygulama var. Açılış yapılırken Atatürk müzenin halka açık bir yer olduğunu ücretsiz gezilmesi gerektiğini söylemiş.O gün bu gündür Resim Heykel Müzesi ücretsiz gezilebilmektedir.

Aslında biz programı yaparken bitişi saat 15:30 diye planlamıştık. Ama beklediğimizden daha çabuk bitti. Arda kalan zamanımızı Deniz Müzesi Sanat Galerisi'nde Alp Bartu'nun öğrencileri tarafından açılan resim sergisine ayırdık.

Geziyi saat 15:00'de noktaladık. Hepimiz için mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Deniz Müzesi ve Resim Heykel Müzesi'ni de gezdiğimiz ender yerler arasına koyduk.
FARUK ÇANKAYA (ders BELGELİĞİ gezginler kolu çalışma grubu)

 

DESEN GEZİLERİ I –ARKEOLOJİ MÜZESİ VE ÇEVRESİ-

Ders Belgeliği Gezginler Kolu 2004 yılı bahar dönemi ilk etkinliğini 13 Mart Cumartesi günü “Desen Gezileri I” adı altında İstanbul Arkeoloji Müzesine düzenlemiştir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu gezi desen ve benzeri  faaliyetlerin gerek iç mekanda gerekse de dış mekanda yapılmasını amaçlamıştı. Gezi saat 11:00 da Gülhane Parkı girişinde buluşmayla başladı. Çok soğuk bir güne denk gelen geziye 17 öğrenci çizim malzemeleriyle iştirak etti. Müze içinde çizim yapma konusunda izin alamayan grup müze bahçesinde havanın oldukça soğuk olmasına rağmen yaklaşık iki buçuk saatlik bir açık hava çalışması gerçekleştirdi. Bu olumsuz şartlara rağmen Gezginlerin desen çizme aşkı görülmeye değer bir sahne olarak hafızalarımızda yer etti.
HASAN ÇEVİK (ders BELGELİĞİ gezginler kolu çalışma grubu)