hedefler saçılmış
bulutlar darmadağın

 
ders BELGELiGi   +  erken UYARI  +  bağlantılar 
 


 
... hedefler saçılmış / bulutlar darmadağın*
= ... "kendi zenginliklerini arttırmak için vatandaşlarının kanlarını dökerler. Cinayet üstüne cinayet işleyerek zenginliklerini iki katına çıkarırlar. Kardeşlerinin cenaze törenleri onlar için haz konusu, yakınlarının sofraları kin kaynağıdır."(1)
        ...
        "Doğanın ne dediğini duymuyor musunuz? Beden için acıdan uzak, tin için tasasız olmaktan başka bir isteği var mı ki? Acıyı dindirebilen, tasayı yokedebilen her şey ona sevinç verir. Doğa, doğa olarak, bundan başka bir şey istemez. Eğer bizim evimizde ellerinde geceyi aydınlatmak için meşale tutan heykeller yoksa, her yanı gümüşle ışıldamıyor ve altın parıldamıyorsa, gitar sesleri duvarlarını çınlatmıyorsa ne çıkar, bir akarsu boyunda, bir ağacın dalları altında, dostların arasında, taze çimenlerin üstüne uzanarak, kolayca ve masrafsızca, kendimizi dinçleştirebilmek, hele hava bize gülümsüyorsa ve mevsim yeşil otların arasına çiçekler serpiştirmişse... bize yeter"(2)  
= siperlerde bir barış türküsü*
1. Lukretius II/59/63 2. Lukretius II/17-33   * Beyaz Çizgi H62/ dB 9. sayı

Ahmet İnam: "Şiddeti Anlamak"

Selçuk Mülayim: "Sanat ve Şiddet"

  Defne Yazıcıoğlu: "Şiddet kazandı"
Erdal ATABEK: "Sevgiye Yer Kalmadı mı?"
CHOMSKY: "gayret ve enerji harcanırsa, fanatizmi, kör nefreti ve otoriteye körükörüne bağlılığı tersine çevirmek mümkündür"
Orhan PAMUK: "Herkes artık Afganistan’da ya da dünyanın bir başka köşesinde Amerikan ordusunun, halkını yatıştırmak için masum insanları bombalamasının “Doğu” ile “Batı” arasında yaratılmaya çalışılan yapay gerginliği arttıracağını, bunun da cezalandırılmaya çalışılan terörün işine yarayacağını biliyor"
T. MENGÜŞOĞLU: "Biz tehlikeyi önceden kestirebiliriz, gelmekte olan tehlikelere karşı önlem alabiliriz. Tehlikelerden korunabilmek için bilgimizi, bilgimizin oluşturduğu araçların tümünü harekete geçirebiliriz."
KURAN'I KERİM: "Bir kötülüğün cezası, tıpkısı bir kötülüktür. Fakat affedip barışmayı esas alanın ücretini bizzat Allah verir. O, zalimleri hiç sevmez."


"politik ihtiras" ve "körü körüne inanç"
- İnsanlığın gelişmesi önündeki iki barikattır. Gelişme dinamikleri eleştirel yaklaşımda gizlidir. Siyasi softa ve ruhani softa sadece tapınma ve dua ister. Eleştiriye kapalıdır. Bilim ve sanata düşmanlıkları da bundandır. Hangi coğrafya ve hangi inançtan olursa olsun, tarih siyasi ve ruhani softaların vahşetiyle doludur. Hiç bir canlı onlar kadar vahşi olmamıştır yeryüzünde. Vahşetleri topraktaki çimenden yıldızdaki ışığa kadar, ışıldayan, büyümek isteyen her şeye karşıdır. N.Behram , Miras


h e r   ş e y  bozgunca
siperler günlüğünde
sevgiler eksik, gözler büyüsüz
hayatın terk edilme veya yok edilme günlerinde
(*)


Kurgu
H. Avni Öztopçu
Uygulama H62

(*) 1 Nisan 1995 Beyaz Çizgi, H62/ 1999

hedefler saçılmış / bulutlar darmadağın

 28 EYLüL 2001'de hazırlanmaya  başlanmıştır.
Son değişiklik tarihi 
28 ŞUBAT 2008