Selüke belgeliği

mektuplar / yazılar

ana sayfa   +   bağlantılar

 
iletişim

 
Yetkin bir Yerel Tarih Sitesi 
Kaynak: Tarih Vakfı 
  24/07/2002

Ülkemizde yakın zamanlara değin en fazla ihmal edilmiş tarih alanlarından biri olan yerel tarih incelemeleri konusunda güzel örnekler son dönemde boy gösteriyor. Bunlardan oldukça yetkin bir çalışmayı sizlere tanıtmak istedik.

Tanıtacağımız site, "Selüke Günlüğü". Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Avni Öztopçu'nun hazırladığı bu site, kendi doğum yeri olan Erzincan üzerine başarılı bir yerel tarih sitesi.

Site beş ana bölümden oluşuyor. Bu bölümlerden "Erzincan Belgeliği" Mart 2000 de başlamış; Ocak 2001 de internet ortamında yayınlama uğraşısına girişilmiş. Sözü sitenin sahibine bırakalım:

"Erzincan'ın 1888 depreminden, 1988 yılına kadar geçen zaman aralığı en hareketli tarihleridir. Bu zaman dilimini elimdeki bilgi ve belgelere dayanarak, aile fotoğraflarıyla destekleyen bir sayfa yaptım. Daha sonra Ali Kemali'nin Erzincanın büyük depreminden önce yayınladığı 1932 tarihli "Erzincan" kitabındaki şehir planını (1939 depreminde tamam yok olan şehir planı) ve yerleşim yerlerinin fotoğraflarının eklenmesiyle genişledi."

"Valilikçe hazırlanan genel tarihçenin ilavesi ve Erzincan'a 17 km mesafede ufku geniş bir köyün belgelik denemesi de (Selüke Belgeliği) yeni sayfalarıyla Erzincan'ın yaşanmışlığını sanal alemde tutunabilecek bir alan oluşturmaya çaba sarfettim. Zamanı kullanabildiğim, bilgi ve belgelere ulaşabildiğim ölçüde özgünleşecek, derinleşecek."

Diğer dört bölüm ise tarihin süzgecinden geçmiş fotoğrafların yer aldığı "Resimlere Yakalanmış Tarih", Erzincan hakkında genel tarih bilgilerinin bulunduğu "Erzincan Tarihçesi", 1939 öncesindeki Şehir Planı ve Avni Öztopçu'nun Ders Belgeliği.

Bize de Avni Öztopçu'ya tüm tarihseverler adına teşekkür etmek düşüyor. Böyle çalışmaların artması dileğiyle.


From: “Gulay Gokce" <gulay@datassist.com.tr>
Date:
06 Apr 2005, 12:10:14 PM
Subject: selüke belgeliği

Merhabalar,

Bugün sabah internette Sılbıs köyünün sitesini gördükten sonra bizim köyümüzün de bir sitesi olmalı muhakkak diyerek Google da ararken selüke belgeliğine rastladım. Şu an İstanbul'da  özel bir firmada  Genel Müdür yardımcısı  olarak çalışıyorum.
Sayfanızı görünce inanın çok mutlu oldum. Ben Aliçavuşgilden İsmail Ustanın(İsmail Yurtalan) kızıyım.Her yaz en az bir haftamı Selüke köyünde geçiririm.Ve bu benim için bir alışkanlıktır.Ama eskisi gibi köyde tanıdıkları bulmak zor oluyor tabi.  
Avni bey, böyle bir sayfayı düşünüp, tasarladığınız ilgilendiğiniz ve yayınladığınız için çok teşekkür ederim. ellerinize sağlık.

Saygılarımla.

Gülay Gökçe
Genel Müdür Yardımcısı Polaris Plaza Kat:3 Maslak T:(0212)346 07 07 F:(0212)346 03 23


Date:Fri, 18 Mar 2005 09:20:57 +0200
From:"pinarili" <pili@pamukkale.edu.tr>  
To:aoztopcu@yahoo.com
Subject:merhabalar

merhabalar, bugün sabah internette dolaşırken selüke belgeliğine
rastladım. o kadar mutlu oldum ki.. bende Sümbül Teyze'nin torunuyum, Emine Hanım'ın kızı oluyorum. şu an Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde uzman olarak çalışıyorum. sayfanızı görünce inanın bir an selükeye gidip geldim. Recep abi, Selçuk abi, Abdullah amca, Pakize yenge hepsini bir bir yaad ettim. ve oraları ne kadar çok özlediğimi anladım. böyle bir sayfayı düşünüp tasarladığınız ve yayınladığınız için çok teşekkür ederim. ellerinize, fikrinize sağlık. bu siteyi anneme de söyleyeceğim. eminim o da çok mutlu olacaktır. saygılarımla.

PINAR İLİ

PAMUKKALE ÜNİV. FEN EDEBİYAT FAK. BİYOLOJİ BÖLÜMÜ GENEL BİYOLOJİ UZMANI

 
From: Yusuf Hakkı BAKIRHAN
To: Avni ÖZTOPÇU
Sent: Thursday, June 19, 2003 1:37 PM
Subject: Merhabalar ve tebrikler


Avni Bey,
Merhabalar, ben Şıkkıdı Hakkı Bey'in torunu, Orhan Bey'in oğlu Yusuf Hakkı BAKIRHAN.. Tesadüf eseri Selüke Sitesine rastladım, inanın gözlerim doldu. Hele hele yüzünü dahi göremediğim ama ismini gururla taşıdığım rahmetli dedem Şıkkıdı Hakkı Bey'i tekrar anmamı sağladığınız ve ruhuna bir Fatiha okuttuğunuz için sağolun varolun binlerce kere elinize sağlık. Keşke diyorum bu site daha da popüler olsa, Selükelilerin haber alma merkezi haline gelse. Ben bu konuda üstüme düşeni yaparım taa Kayseri'den de olsa.
Bu arada unutmadan... 13 Temmuz 2003 tarihinde Erzincan Huzurevi Salonunda akşam saat 19:00'da oğlum Yakup'un sünnet düğününe tüm Selükelileri beklediğimi de buradan bildireyim.
Selamlar saygılar.

Yusuf Hakkı BAKIRHAN
YATAŞ A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Organize Sanayi Bölgesi 30. Cadde  No:6  PK:68 38070 Melikgazi Kayseri / TÜRKİYE Tel:  +90(352) 321 24 00 / 148 Fax: +90(352) 321 24 43 e-mail: yusuf.bakirhan@yatas.com.tr web:  http://www.yatas.com.tr


From: "Rifki Kaymaz" rifkikaymaz@hotmail.com
To: avni@marmara.edu.tr
Sent: Friday, February 28, 2003 11:24 PM
Subject: İlgilerinize

Sayın Öztopçu,
Selüke sitesine rastlamak beni derecesiz mutlu  kıldı. Öncelikle teşekkür ve takdirlerimi sunuyorum.

Ben de Selüke'liyim. Selimağalar'dan Sıddık Efendi benim dedem. Babam Erzincan Valiliği tahrirat katibi Salih Kaymaz (vefat:I968). Ankara Polis Akademisi Türk dili okutmanlığından emekli oldum.Kırk yıla yakın zamandır Erzincan bakır el işleme  sanatıyla meşgulüm.El işini bugüne kadar bırakmadım. Maalesef bugün el işi ile işleme yapan kimse de kalmadı.Yaptığım çalışmaları bugüne kadar açtığım 20 kadar sergimde sergiledim. Halen çalışmalarımı sürdürüyorum. Erzincan sılamız.Özellikle Erzincan'ı konu alan" Sıla Türküsü Erzincan'da Bir Kuş Var" adıyla bir şiir kitabım yayınlandı.Burada yer alan şiirlerimden birkaçını ekliyorum. Ağabeyim Hıfzı Kaymaz, İstanbul'da bir dershanede fizik öğretmenliği yapıyor. Diğer ağabeyim Vehbi Kaymaz ise Bursa'da. (Emekli orman Müh.)
...
Selam, saygı...

Rıfkı Kaymaz
Osmanlı Cd.28 sk.25/2 Balgat/Ankara Tlf.:O312 285 68 66

 
From: Mehmet Gulsen [mailto:mehmet_gulsen1@hotmail.com]
Sent: Monday, February 25, 2002 5:09 AM
To: avni@marmara.edu.tr
Cc: mehmet_gulsen1@hotmail.com
Subject: Erzincan Bellegi

Merhaba,
Erzincan bellegi sayfanizi ziyaret ettim. Cok begendim. Emek ve gayretlerinizden dolayi tebrik ederim.

Mehmet Gulsen

Not: Benim babam Erzincan-Selukeli. Hatipogullarindan Berber Nuri Efendinin oglu. Babamim ailesinin bir cogu 1938 depreminde oldugu icin aile hakkinda fazla bir sey bilmiyoruz (babamin halasi -ben ilkokuldayken oldu - dedemin carsida berber dukkani oldugunu soylerdi). Erzincanin 1938 oncesi durumu hakkinda malumat (nufus, tapu kayitlari vs. gibi) alinabilecek herhangi bir kaynak biliyor musunuz? Ben Erzincana gittigimde valilige ugramistim, fakat onlarda ellerinde bir sey olmadigini soylemislerdi.


From: arefik [mailto:arefik@msn.com]
Sent: Wednesday, March 13, 2002 3:37 PM
To: avni@marmara.edu.tr
Cc: refik@yontembt.com
Subject: merhaba

Sayın Avni Bey
Selüke sayfasını gördüm ve beğendim. Çalışmalarınız için teşekkür ederim. Ben anne tarafımdan Selükeliyim Adım Adil Refik Veyisoğlu Erzincanda uzun yıllar ingilizce öğretmenliği yaptım. Adresini Salih Küçükkaya'dan aldım. Salihle teyze oğluyuz. Selüke sayfasındaki resimlerde hayli akrabam var. Ben, Selükenin en eski muhtarı İsmail Çavuşun torunu, sonraki muhtarı Abdullah Mersinlioğlu'nun hanımı (semiha teyze) den taraf yeğeni olurum.
Çalışmalarında başarılar dilerim.

Adil Refik Veyisoğlu

ana sayfa   +   bağlantılar