Tuğba
ÖZTOPÇU
 

 
ana sayfa / home   +   galeri / gallery   +    özgeçmiş / biography
 


KİMSECİK
12 Kasım 19 Aralık 2015
Od'A-Ouvroir d'Art / Sainte Pulchérie French High-School
Çukurluçeşme Sok. No: 7 Küçükparmakkapı
BEYOĞLU-İSTANBUL

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“NOT A SINGLE SOUL” – TUĞBA YÜKSEL PHOTOGRAPH EXHIBITION

Sainte Pulchérie French High-School will be hosting the opening of the photograph exhibition “Not a Single Soul” of artist Tuğba Yüksel from 12th November to 19th December 2015. A compilation of photographs shot by the artist during the summer of 2015 in Paris will be presented in this exhibition.

Photography artist Tuğba Yüksel had won the art contest organized with the collaboration of the Art Gallery of Sainte Pulchérie French High-school “Od’A-Ouvroir d’art”, French Cultural Center and historical Maçka Art Gallery. As the winner of the contest, she was awarded artist residency in Paris.

Following the contest Tuğba Yüksel participated in an artist residency held at La Cité International des Arts Paris for a period of two months. During this time, she strolled through the historical streets of Paris in order to discover the city and she photographed the famous city with a melancholic perspective.

Apart from tourist symbols and popularity of Paris, the River Seine accumulates the stories worth to be told about this city, such as the sad history of the city, somber stories and their heroes, along with the river that carries their melancholy… Tuğba Yüksel photographed Paris over the River Seine.

*   *   *

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi 12 Kasım 2015 tarihinde Tuğba Yüksel'in “Kimsecik” isimli fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirecektir. Bu sergi, sanatçının 2015 yazı boyunca Paris’te çekilen fotoğraflarından bir seçki sunmaktadır.

Fotoğraf sanatçısı Tuğba Yüksel, geçtiğimiz yıl mart ayında Sainte Pulchérie Fransız Lisesi'nin Sanat Galerisi Od’A-Ouvroir d’Art, Fransız Kültür Merkezi ve tarihi Maçka Sanat Galerisi iş birliğiyle düzenlediği sanat yarışmasını kazanmıştı. Yarışmanın ödülü ise Paris'te sanatçı rezidansı idi.

Tuğba Yüksel yarışmanın ardından iki ay süresince La Cité Internationale des Arts Paris’te bir sanatçı rezidansına katıldı. Bu süreçte, şehri keşfetmek adına Paris'in tarihi sokaklarını arşınladı ve kenti melankolik bir perspektifle fotoğrafladı.

Paris'in turistik simgelerini ve medyatik bilinirliğini bir kenara bırakacak olursak, şehrin kederli tarihi, hüzünlü hikayeleri, bu hikayelerin kahramanları ile onların melankolisini taşıyan bir nehir: Seine Nehri, işte bu şehrin en anlatılmaya değer öykülerini biriktirmektedir... Tuğba Yüksel Paris'i Seine üzerinden fotoğrafladı.

Yalnızlıklarını kalabalıklara anlatamayanlar ya da kalabalığın tam kalbindeki yalnızlar, sıkıntılarının elden ele dolaşmasını arzulayanlar veya nehrin dilsizliğine güvenip ona içini dökenler hemen hepsi bu dünyanın en bilindik kentinin hüzün yüküyle bahtiyar sularına bazen köprülerinden, bazen kıyılarından acılarını, mutluluklarını, günahlarını, geçmişlerini ve geleceklerini döküyorlar...

 

 

 

iletişim - contact
info@tugbayuksel.com

 

 Fotoğraflar yazılı izin alınmadan kullanılamaz
Copyright © Tuğba Öztopçu